JACOBS KAHVESİ

JACOBS’un kahveleri, deneyimli kavurma uzmanlarının tutkusuyla yapılır. Kavurma sürecini sürekli olarak kontrol ederler çünkü kahve çekirdeklerinin en uygun kavrulma derecesine ve JACOBS’un benzersiz büyülü aromasına sadece birkaç saniye karar verir.

JACOBS'un kahve dünyasını deneyimleyin ve kahve yetiştiriciliği ve Arabica ile Robusta kahvesi arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yetiştirme ve hasat

Kahve ağaçları yıl boyunca yeşildir. Uygun iklim ve rakımlara sahip 70'in üzerinde ülkede yetişir. Ağaçların iyi bir bakıma ihtiyacı olmasının yanı sıra ilk kez çiçek açıp meyve - kahve kirazları - verene kadar yaklaşık 3-5 yıl geçmesi gerekir.

Olgunlaşan kahve kirazları mekanik ve tek tek toplama şeklinde iki tip yöntemle hasat edilebilir. Toplanan çekirdekler tesislere götürülerek işleme alınır. Bu işlem sırasında kahve çekirdekleri meyvesinden ayrılır. İşlenen çekirdekler kurutulduktan sonra boy ve ağırlıklarına göre sınıflandırılır. Çuvallara doldurulan kahveler ihracat edilmek üzere artık hazırdır.

Türler & Çeşitler

Kahve kirazlarının yetiştiği kahve ağaçlarının oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Kahve ağacı Coffea cinsi çiçekli bir ağaçtır. Şimdiye kadar 124 Coffea türü tespit edildi. Yeni türler keşfedilmeye devam ederken henüz tam olarak kaç türün var olduğu bilinmiyor.

Bu türler arasında yalnızca Arabica ve Robusta ticari kullanım için yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu iki tür küresel üretimin yaklaşık %99’unu oluşturmaktadır